Gradovi

Поднета 194 захтева за руске пензије

Од 1. марта ове године, од када је почела да се примењује Конвенција о социјалном осигурању с Русијом, којом се признаје стаж радницима који су тамо радили, Фонду за пензијско и инвалидско осигурање Србије захтев за остваривање пензија поднело је 194 радника. Толики број захтева само потврђује да је интересовање радника из Србије да реше питање уплате доприноса и признавања стажа у Руској Федерацији, али и бившим републикама СССР-а, изузетно велико.

Конвенција ће свима њима омогућити да, уколико немају довољно стажа да би се пензионисали, сада то могу да учине. Ово је посебно интересантно за оне који су део стажа провели у обе државе, јер од 1. марта сви они имају право на по две пензије сразмерно годинама стажа у својој земљи, али и у Русији.

У ПИО фонду кажу да се исплаћују пензије само на основу стажа који је навршен по прописима Србије, док за стаж остварен у другој држави пензију исплаћује носилац пензијског и инвалидског осигурања те државе. Дакле, право из пензијског и инвалидског осигурања остварују осигураници који су навршили део стажа у Републици Србији, а део стажа у другој држави, с којом је Република Србија потписала и примењује уговор о социјалном осигурању, с тим што се права остварују по националним законима који важе у свакој од тих држава. Фонд у име подносиоца захтева, покреће поступак остваривања права у другој држави.

Упитани да ли је конвенцијом решено и питање наслеђивања породичне пензије из Русије, и бивших земаља СССР-а, у пензијском фонду за „Политику” кажу, да се то право остварује по смрти корисника старосне или инвалидске пензије, односно по смрти осигураника који је испунио услове за пензију и то по прописима државе у којој је радио.

Ако је умрли био корисник пензије по руским прописима, удова може од 1. марта 2019. године поднети захтев у Дирекцији фонда, Одељење за ПИО по међународним уговорима, које ће о томе на прописаним обрасцима обавестити руског надлежног носиоца који одлучује по захтеву. Трансфер пензије, ако буде призната, врши се тромесечно по прибављању потврде о животу.

У случајевима да подносилац захтева испуњава услове за признавање права на пензију само на основу стажа навршеног у Србији, утврђује се право на такозвану „самосталну” пензију. Уколико он, међутим, нема довољно стажа код нас да би било признато право на пензију сабирају се и периоди осигурања навршени у држави уговорници и утврђује се право на такозвани сразмерни део пензије, истичу у ПИО фонду.

Периоди стажа навршени у једној држави не могу да снизе просек односно висину пензије у другој држави. По нашим прописима, висина иностране пензије може бити од утицаја на право на најнижи износ пензије, јер кориснику иностране пензије припада износ у висини разлике до најнижег износа пензије ако му је износ пензије по националним прописима и иностране пензије мањи од износа најниже пензије.

У складу са националним прописима сваке државе, цене се услови за остваривање права, у погледу година живота и година навршеног стажа.

Носилац осигурања једне државе потврђује периоде осигурања (стажа) навршене на територији те државе, на прописаним двојезичним обрасцима, носиоцу осигурања друге државе. У складу са одредбама међународних уговора, периоди осигурања могу се сабирати, уколико је то потребно за остваривање права, под условом да се не преклапају, закључују у ПИО фонду.

У остваривању права из пензијског и инвалидског осигурања фонд примењује 29 међународних споразума о социјалном осигурању са другим држава, по основу којих грађани остварују права из пензијског и инвалидског осигурања.

Највећи број корисника наших пензија живи у државама насталим на подручју република бивше СФРЈ.

У складу са националним прописима сваке државе, цене се услови за остваривање права, у погледу година живота и година навршеног стажа.

Из Србије скоро 50.000 пензија иде ка иностранству

ПИО исплаћује пензије и остала права за 47.891 пензионера који живе у државама бивше СФРЈ (Република Српска 12.044, Хрватска 12.144, Федерација БиХ 8.252, Црна Гора 6.398, Македонија 5.811 и Словенија 3.242). С тим што пензије и остала права остварена у Србији стижу у joш 27 земаља света (не рачунајући бивше југословенске републике).

Према подацима за 2018. годину, од укупно 13.328 корисника више од половине живи у Немачкој – 8.431 корисник, следе: Аустрија 2.252 корисника, Мађарска 811, Шведска 307, Француска 275, Швајцарска 208, САД 130, Чешка 140… У Бразил и Грчку шаље се по једна пензија, у Русију и Нови Зеланд по четири, у Турску пет, Кипар седам…

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh