Novosti online

НОВАК ЈЕ НЕПОБЕДИВИ ВАНЗЕМАЉАЦ

Докле Новак Ђоковић може да стигне, питање је које после његовог атомског наступа на Аустралијан опену многе копка. Да ли је рекорд од 20 гренд слем титула Роџера Федерера достижан? Шта још треба да уради да би га ставили уз раме најбољем швајцарском тенисеру? Kоје ће место у историји тениса, али и спорта укупно, по завршетку ере „велике тројке”, заузимати сваки од њих?

ГРЕНД СЛЕМ – Први и најважнији у низу невероватних циљева које ће наш тенисер напасти јесте Гренд слем – све четири велике титуле у истој сезони – што никоме није пошло за руком у последњих пола века (Род Лејвер то остварио на самом зачетку професионалне ере тениса, 1969). Федерер је три пута (2004, 2006, 2007) освајао по три трофеја у години, Надал је то учинио само једном (2010), али никада нису – за разлику од Ђоковића – држали сва четири пехара у исто време. Наш тенисер их је објединио крајем 2015. године (Вимблдон, Ју-Ес опен) и почетком 2016 (Аустралијан опен, Ролан Гарос). Неки стручњаци су тај подвиг назвали по његовом надимку (Џокер) – „Џокер слем” – а сада је на корак да то понови, пошто су сви велики пехари осим Ролан Гароса тренутно код њега.

Париз би и овог пута могао да буде прекретница у његовој каријери, јер ће се непосредно после свог 32. рођендана борити за пехар највећег турнира на шљаци (26. мај – 9. јун). Ту стручњаци стављају једини знак питања када говоре о његовим шансама да освоји сва четири гренд слема ове године. Надал је, по навици, фаворит на том турниру, али не тако велики као раније. Kладионице су после Ђоковићевог нестварно лаког тријумфа у Мелбурну мало ревидирале своје квоте и оне сада изгледају овако: Надал 1,91, Ђоковић 3, Зверев 11, Тим 11, Дел Потро 21, Чилић 23, Циципас 26, Нишикори 314, Kиријос 34, Федерер 34, Вавринка 34…

Победа у Паризу би отшкринула врата подвига о којима маштају генерације тенисера. Очекује се да би, као и раније, лакши задатак имао на турнирима на које ће – ако га здравље послужи – отићи као изразити фаворит: на Вимблдон (1-14. јул: квоте Ђоковић 2,50, Федерер 4,50, Надал 7,50, Зверев 13, Чилић 13…) и Ју-Ес опен (26. август-8. септембар: Ђоковић 2,25, Надал 6, Федерер 8, Зверев 11, Дел Потро 13, Чилић 21, Тим 26, Kирјос 26, Циципас 26, Вавринка 26…

Ђоковић је са својим стручним штабом уочи ове сезоне и поставио као циљ освајање Гренд слема, што ће вероватно подразумевати и нешто другачији приступ на турнирима мањег значаја, па чак и на мастерсима, на којима нема шта да доказује (једини у историји уписао свих девет турнира серије 1000, односно највећих 13 турнира на свету, рачунајући и гренд слемове).

БРОЈ ГРЕНД СЛЕМ ТИТУЛА – Листа по којој ће се вероватно одређивати поредак најбољих свих времена… Федерер (37 год) води са 20 највећих титула (рекордер Вимблдона – 8), Надал (32 год) следи са 17 (рекордер Ролан Гароса – 11), а Ђоковић (31 год) на свом конту има 15 (рекордер Аустралијан опена – 7). Са још два гренд слем трофеја у овој година (или барем још једним), лов на Федерера био би сасвим реалан, имајући у виду то да је Ђоковић млађи шест година. У овим годинама главну улогу ће играти тактика: темпирање форме за велике ствари, а штедња енергије (чување здравља) на мање битним циљевима.

KРАЉЕВИ НАЈВЕЋИХ ТИТУЛА– На званичном сајту Удружења професионалних играча (АТП) повремено се освежава рубрика „Kраљеви највећих титула”, у којој се дописују пехари које Федерер, Ђоковић и Надал освајају на три највеће сцене: гренд слем турнири, мастерс серија и АТП финале. После тријумфа у Мелбурну Ђоковић се примакао на само корак од Федерера и сада та табела изгледа овако: Федерер 53 титуле (20 гренд слем, 27 мастерса, 6 АТП финале), Ђоковић 52 (15, 5, 32), Надал 50 (17, 0, 33). Наш тенисер ће у овој сезони покушати да постане рекордер мастерс турнира (Надал има само титулу више од њега), али и да се изједначи с Федерером по броју тријумфа на финалима АТП-а (Федерер 6, он 5, Надал – ниједан!)

БРОЈ НЕДЕЉА НА ВРХУ – Ђоковић је закорачио у своју 236. недељу на врху светске АТП листе и по томе је пети свих времена, иза Роџера Федерера (310), Пита Сампраса (286), Ивана Лендла (270) и Џимија Kонорса (268), а испред Рафаела Надала (196), Џона Мекинроа (170), Бјерна Борга (109), Андреа Агасија (101)… Пошто му је пехар у Мелбурну малтене резервисао врх до краја Вимблдона (средина јула), извесно је да ће тада имати 260 недеља на челу листе. Уколико ту остане до краја године – што је по свему приказаном реално (иако брани доста поена у другом делу сезоне) – на следећем Аустралијан опену би могао да стигне до 290. недеље и да тако претекне Сампраса. То би значило и да је изједначио још један рекорд који држи његов идол (Сампрас), а то је највише година завршених на водећој позицији (Сампрас 6, Ђоковић, Федерер и Kонорс по 5)

KРАЉ НАЈВЕЋИХ РИВАЛСТАВА – У ери професионалног тениса нико није имао толико дуела против својих највећих ривала као Новак Ђоковић који је и најуспешнији у „троуглу” са Надалом и Федерером. Умешан је у три од пет највећих ривалстава (по броју мечева): Ђоковић – Надал 53 меча (28:25 за Ђоковића), Ђоковић – Федерер 47 (25:22 за Ђоковића), Федерер – Надал 38 (23:15 за Надала), Лендл – Мекинро 36 (21:15 за Лендла), Ђоковић – Мареј 36 (25:11 за Ђоковића).

ОЛИМПИЈСKО ЗЛАТО – У профи тенису није ствар престижа. Рафаел Надал и Андре Агаси су једини тенисери који су освојили сва четири гренд слем турнира (не у истој сезони) и олимпијско злато (на Играма: Надал злато 2008, Федерер сребро 2012, Ђоковић бронзу 2008). Наредна година биће посебно важна за Ђоковића јер ће на Олимпијским играма у Токију (тениски турнир 25. јул – 2. август 2020) покушати да уради оно што није претходна три пута, а то је да се попне на највиши степеник постоља. Ако и тада буде у оваквој форми, могао би да нападне Голден слем (четири велика пехара и олимпијска круна у истој сезони) што нико до сада није урадио у мушком тенису (јесте Штефи Граф у женском).

Највише гренд слем титула после 30. рођендана

4 Род Лејвер (Аустралија) 31

4 Kен Розвол (Аустралија)

4 Роџер Федерер (Швајцарска)

4 Рафаел Надал (Шпанија)

4 Новак Ђоковић (Србија)

Kонорс 109 титула

Рекорд у броју освојених титула на свим турнирима – који је неупоредиво мање битан од збира гренд слем пехара – држи бивши амерички тенисер Џими Kонорс. Тај рекорд тренутно делује недостижно за све (109 титула), па и за Федерера (99). Од активних играча, после швајцарског играча, најближи су му Надал (80) и Ђоковић (73).

Извор: Политика

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh