Naše Novosti

Како зауставити политичку трговину мандатима и прекрајање изборне воље грађана? Национална коалиција за децентрализацију предлаже Закон о лустрацији “прелетача“

 

Само два месеца након одржаних локалних избора у Србији, састав локалних парламената разликује се од изборних резултата. Одборници изабрани са листа једне партије прелазе у другу странку, неретко сасвим супротних програмских и вредносних опредељења.

Национална коалиција за децентрализацију сматра да су ова „прелетања“ суштински случајеви прекрајања изборне воље грађана и обесмишљавање процеса избора и гласања. Реч је о злупотреби поверења грађана која се дешавала и раније, трговини мандатима у којој не знамо шта се продаје и по којој цени.

Национална коалиција за децентрализацију зато покреће иницијативу за доношење Закона о лустрацији „прелетача“ који би се базирао на трговини утицајем, из члана 366 кривичног законика Републике Србије.

Покретање кривичног поступка дало би могућност одузимања мандата посланицима и одборницима који прекрајају изборну вољу грађана тежећи ка потенцијалном уновчавању својих функција.

„Србија је једна изборна јединица и има пропорционални систем, те прелетање одборника и посланика након избора има димензије изборне крађе.

Сви политичари који након избора напуштају своју изборну листу или прелазе у другу политичку опцију, Законом о лустрацији ‘прелетача’ санкционисали би се тако што би им се, по нашем предлогу, одузимали мандати или изрекла вишегодишња забрана кандидовања у изборном процесу на локалном, покрајинском и републичком нивоу, односно изрекла забрана обављања било какве јавне функције у периоду од најмање десет година“, каже Младен Јовановић, председник Управног одбора Националне коалиције за децентрализацију.

Досадашња пракса „јавне осуде“ прелетања није успела да умањи број таквих случајева, који су напротив све чешћи, тако да је једино ефикасно и одрживо решење – санкционисање.

Бројни су примери у Србији зашто садашњи изборни систем мора да доживи драстичне промене како би се спречила промена изборне воље грађана.

На пример, на Врачару су грађани највеће поверење поклонили листи „Врачар слободно“, али је могућност да та листа поново формира власт недавно онемогућена зато што је одборник ЛДП-а са те листе дао подршку Српској напредној странци у замену за место председника Скупштине општине.

Позивамо све заинтересоване стране да се прикључе иницијативи и дају препоруке за унапређење читавог процеса и како би се предупредио проблем да поједини изабрани представници грађана покушавају да „уновче“ своје мандате на политичком тржишту Србије.

Љ.П.

novostidana.rs

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh